lens:lca35summicron
Table of Contents
Leica 35mm f/2.0 Summicron-R
(insert image here)
Features
Tech Specs
| Focal Length | 35mm |
| Max Aperture | f/2.0 |
| Min Aperture | f/16 |
| Image Format | Full Frame |
| Minimum Focus | 12“/0.3m |
| Iris Blades | 6 |
| Optical Design | |
| Squeeze | None |
| Front Diameter | 2.478” (hood) |
| Filter Thread | 55mm |
| Native Mount | Leica R |
| Data Protocol | |
| Length | |
| Weight | |
| Body Telescope | |
| Body Material | Aluminum |
| Focus Drive | Manual |
| Iris Drive | Manual |
| Zoom Drive | N/A |
History
Service/Mods
Notes
Media
lens/lca35summicron [.txt] · Last modified: 2023-11-09 / 09:40:40 am PST by J