lens:lca21f34
Table of Contents
“
Leica R Super-Angulon 21mm f/3.4
Summary
Tech Specs
| Manufacturer | Leica |
| Series | R |
| Model | Super-Angulon |
| Focal Length | 21mm |
| Max Aperture | f/3.4 |
| Min Aperture | f/22 |
| Format | |
| Image Circle | |
| Minimum Focus | 20cm / 7.87 in. |
| Focus Rotation | |
| Iris Blades | |
| Optical Design | 8/4 |
| Squeeze | none |
| Front Diameter | |
| Filter Thread | Series 8 |
| Focus/Zoom Rod | |
| Native Mount | R |
| Data Protocol | |
| Length | |
| Weight | 228g |
| Body Telescope | |
| Body Material | |
| Focus Drive | Manual |
| Iris Drive | Manual |
| Zoom Drive | n/a |
History
Country of Origin:
Release Date: 1964-1968
Launch Price:
Design Revisions:
Service
Cine-Mod
Notes
==== Media ====”
lens/lca21f34 [.txt] · Last modified: 2024-01-29 / 08:57:57 am PST by J