You are not allowed to perform this action
lens:zero_optiknikonai_ai-s55mmt1.3
Table of Contents
ZERØ OPTIK Nikon 55mm f/1.2 (T1.3)
(INSERT SINGLE HERO IMAGE HERE - other images below in media section)
Summary
The preferred glass of photojournalists and fine-art photographers alike, Nikon’s AI and AI-S lenses dominated the 35mm SLR market in the 1970s and 80s. Their particular blend of technical excellence and soulful rendering separated Nikon primes from the competition then and provide a uniquely subtle and faithful option to cinematographers now. These lenses are known for good contrast, strong color, modest flares, and gentle halation when shot wide open.
Tech Specs
| Manufacturer | ZERØ OPTIK |
| Series | Nikon |
| Model | - |
| Focal Length | 55mm |
| Max Aperture | f/1.2 (T1.3) |
| Min Aperture | - |
| Format | S35, FF, 65mm |
| Image Circle | - |
| Minimum Focus | 1ft |
| Focus Rotation | - |
| Iris Blades | - |
| Optical Design | - |
| Squeeze | - |
| Front Diameter | 95mm |
| Filter Thread | - |
| Focus/Zoom Rod | - |
| Native Mount | PL/LPL/EF |
| Data Protocol | - |
| Length | - |
| Weight | 0.89kg |
| Body Telescope | - |
| Body Material | - |
| Focus Drive | Manual |
| Iris Drive | Manual |
| Zoom Drive | n/a |
History
Country of Origin: USA
Release Date: -
Launch Price: -
Design Revisions:
Service
Notes
Media
lens/zero_optiknikonai_ai-s55mmt1.3 [.txt] · Last modified: 2024-06-25 / 12:39:20 pm PDT by J