You are not allowed to perform this action
lens:ps_techniktechnovisionprime200mmt3.2
Table of Contents
PS Technik Technovision Prime 200mm T3.2
Summary
Cinematographers who seek the classic look of the iconic TECHNOVISION lenses from the 1970s can now achieve that look with the new TECHNOVISION 1.5X series consisting of seven focal lengths 40, 50, 75, 100, 135, 150 and 200mm. The squeeze factor 1.5X offers the best flexible solution to use digital and scalable sensors from S35 to Full Format (36 x 24mm) – and from the 50mm on up to the 65/70 scope format. The anamorphic elements are placed in the front to achieve the unique anamorphic bokeh. High contrast and deliberate flares define the lens character.
Tech Specs
| Manufacturer | PS Technik |
| Series | Technovision |
| Model | Prime |
| Focal Length | 200mm |
| Max Aperture | T3.2 |
| Min Aperture | T22 |
| Format | Full Frame |
| Image Circle | 43.3mm |
| Minimum Focus | 51 in. |
| Focus Rotation | 350 |
| Iris Blades | - |
| Optical Design | - |
| Squeeze | 1.5X |
| Front Diameter | 136mm |
| Filter Thread | none |
| Focus/Zoom Rod | - |
| Native Mount | PL, LPL |
| Data Protocol | n/a |
| Length | 17.6 in. |
| Weight | 5300 g |
| Body Telescope | none |
| Body Material | Aluminum |
| Focus Drive | Manual |
| Iris Drive | Manual |
| Zoom Drive | n/a |
History
Country of Origin: Germany
Release Date: -
Launch Price: -
Design Revisions:
Service
Notes
Media
lens/ps_techniktechnovisionprime200mmt3.2 [.txt] · Last modified: 2024-04-17 / 07:01:10 am PDT by J
