lens:nipponscopeanamorphic40mmt2.3
Table of Contents
Nipponscope Anamorphic 40mm T2.3 Series I
Summary
Tech Specs
| Manufacturer | Nipponscope |
| Series | Anamorphic Series I |
| Model | Kowa/Cooke Speed Panchro Ser. II |
| Focal Length | 40mm |
| Max Aperture | T2.3 |
| Min Aperture | T22 |
| Format | - |
| Image Circle | - |
| Minimum Focus | 3ft |
| Focus Rotation | ° |
| Iris Blades | 12 |
| Optical Design | - |
| Squeeze | - |
| Front Diameter | 92mm |
| Filter Thread | 89mm |
| Focus/Zoom Rod | none |
| Native Mount | PL |
| Data Protocol | none |
| Length | - |
| Weight | - |
| Body Telescope | none |
| Body Material | aluminum |
| Focus Drive | manual |
| Iris Drive | manual |
| Zoom Drive | none |
History
Country of Origin:
Release Date:
Launch Price:
Design Revisions:
Service
Cine-Mod
Notes
Media
lens/nipponscopeanamorphic40mmt2.3.txt · Last modified: 2026/05/15 09:30UTC by Justin Rhoads
