You are not allowed to perform this action
lens:leicarsummilux35mmf_1.4
Table of Contents
Leica R Summilux 35mm f/1.4
Summary
Tech Specs
| Manufacturer | Leica |
| Series | R |
| Model | Summilux |
| Focal Length | 35mm |
| Max Aperture | f/1.4 |
| Min Aperture | f/16 |
| Format | - |
| Image Circle | - |
| Minimum Focus | 0.5m / 19.7 in. |
| Focus Rotation | - |
| Iris Blades | 7 |
| Optical Design | 10/9 |
| Squeeze | none |
| Front Diameter | 75mm (lens shade) |
| Filter Thread | E67 |
| Focus/Zoom Rod | none |
| Native Mount | R |
| Data Protocol | none |
| Length | 76mm |
| Weight | 685g |
| Body Telescope | yes |
| Body Material | aluminum |
| Focus Drive | Manual |
| Iris Drive | Manual |
| Zoom Drive | n/a |
History
Country of Origin: -
Release Date: 1984-2009
Launch Price: -
Design Revisions:
Service
Cine-Mod
Notes
Media
lens/leicarsummilux35mmf_1.4 [.txt] · Last modified: 2026-03-20 / 09:13:47 am PDT by JR
