lens:lca3570varioelmar35
Table of Contents
Leica 35-70mm f/3.5 Vario-Elmar-R
(insert image here)
Features
Tech Specs
| Focal Length | 35-70mm |
| Max Aperture | f/3.5 |
| Min Aperture | f/22 |
| Image Format | Full Frame |
| Minimum Focus | 3.5'/1m |
| Iris Blades | 6 |
| Optical Design | |
| Squeeze | None |
| Front Diameter | 2.708“ |
| Filter Thread | 60mm |
| Native Mount | Leica R |
| Data Protocol | |
| Length | |
| Weight | |
| Body Telescope | |
| Body Material | Aluminum |
| Focus Drive | Manual |
| Iris Drive | Manual |
| Zoom Drive | Manual |
History
Service/Mods
Notes
Media
lens/lca3570varioelmar35 [.txt] · Last modified: 2023-11-09 / 09:52:52 am PST by J