You are not allowed to perform this action
lens:lca21f4
Table of Contents
“
Leica R Super-Angulon 21mm f/4
Summary
Tech Specs
| Manufacturer | Leica |
| Series | R |
| Model | Super-Angulon |
| Focal Length | 21mm |
| Max Aperture | f/4 |
| Min Aperture | f/22 |
| Format | |
| Image Circle | |
| Minimum Focus | 20cm / 7.87in. |
| Focus Rotation | |
| Iris Blades | 4 |
| Optical Design | 10/8 |
| Squeeze | none |
| Front Diameter | |
| Filter Thread | Series 8.5 |
| Focus/Zoom Rod | |
| Native Mount | R |
| Data Protocol | |
| Length | 43.5mm |
| Weight | 420g |
| Body Telescope | |
| Body Material | |
| Focus Drive | Manual |
| Iris Drive | Manual |
| Zoom Drive | n/a |
History
Country of Origin:
Release Date: 1978-1994
Launch Price:
Design Revisions:
Service
Cine-Mod
Notes
==== Media ====”
lens/lca21f4 [.txt] · Last modified: 2024-01-29 / 08:57:26 am PST by J