lens:lca19elmaritv2
Table of Contents
“
Leica R Elmarit Ver.2 19mm f/2.8
Summary
Tech Specs
| Manufacturer | Leica |
| Series | R |
| Model | Elmarit Ver.2 |
| Focal Length | 19mm |
| Max Aperture | f/2.8 |
| Min Aperture | f/22 |
| Format | |
| Image Circle | |
| Minimum Focus | 0.3m / 1 ft. |
| Focus Rotation | |
| Iris Blades | |
| Optical Design | 12/10 |
| Squeeze | none |
| Front Diameter | |
| Filter Thread | built-in |
| Focus/Zoom Rod | |
| Native Mount | R |
| Data Protocol | |
| Length | 60mm |
| Weight | 560g |
| Body Telescope | |
| Body Material | |
| Focus Drive | Manual |
| Iris Drive | Manual |
| Zoom Drive | n/a |
History
Country of Origin:
Release Date: 1990-2009
Launch Price:
Design Revisions:
Service
Cine-Mod
Notes
==== Media ====”
lens/lca19elmaritv2 [.txt] · Last modified: 2024-01-29 / 08:56:50 am PST by J