lens:fji50135mk
Table of Contents
Fujinon 50-135mm T2.9 MK
Summary
Tech Specs
| Manufacturer | Fujinon |
| Series | - |
| Model | MK |
| Focal Length | 50-135mm |
| Max Aperture | T2.9 |
| Min Aperture | T22 |
| Format | Super 35 |
| Image Circle | 28.5mm |
| Minimum Focus | 47 in. |
| Focus Rotation | 200 |
| Iris Blades | 9 |
| Optical Design | - |
| Squeeze | none |
| Front Diameter | 85mm |
| Filter Thread | 82mm |
| Focus/Zoom Rod | - |
| Native Mount | E, MFT |
| Data Protocol | none |
| Length | 8.1 in. |
| Weight | 998 g |
| Body Telescope | none |
| Body Material | Composite Polymer |
| Focus Drive | Manual |
| Iris Drive | Manual |
| Zoom Drive | Manual |
History
Country of Origin: Japan
Release Date: -
Launch Price: -
Design Revisions:
Modifications
Available in Micro 4/3 mount, Sony FZ mount, Canon RF mount, and Leica L mount via third-party modifications.
Service
Notes
Media
lens/fji50135mk [.txt] · Last modified: 2024-02-05 / 10:36:04 am PST by N
