lens:dkopticleicar60mmt2.9
Table of Contents
DK Optic Leica R 60mm T2.9
(INSERT SINGLE HERO IMAGE HERE - other images below in media section)
Summary
Tech Specs
| Manufacturer | DK Optic |
| Series | Rehoused Prime |
| Model | Leica R |
| Focal Length | 60mm |
| Max Aperture | T2.9 |
| Min Aperture | - |
| Format | - |
| Image Circle | - |
| Minimum Focus | 8in |
| Focus Rotation | ° |
| Iris Blades | 10 |
| Optical Design | - |
| Squeeze | none |
| Front Diameter | 95mm |
| Filter Thread | - |
| Focus/Zoom Rod | none |
| Native Mount | PL |
| Data Protocol | none |
| Length | - |
| Weight | - |
| Body Telescope | none |
| Body Material | aluminum |
| Focus Drive | manual |
| Iris Drive | manual |
| Zoom Drive | none |
History
Country of Origin:
Release Date:
Launch Price:
Design Revisions:
Service
Notes
Media
lens/dkopticleicar60mmt2.9.txt · Last modified: 2026/05/08 02:07UTC by Justin Rhoads


