You are not allowed to perform this action
lens:bokkehbokkelux75mmt2
Table of Contents
Bokkeh Bokkelux 75mm T2
Summary
Tech Specs
| Manufacturer | Bokkeh |
| Series | Spherical Prime |
| Model | Bokkelux |
| Focal Length | 75mm |
| Max Aperture | T2 |
| Min Aperture | T22 |
| Format | - |
| Image Circle | ⌀46mm |
| Minimum Focus | 27in |
| Focus Rotation | 340° |
| Iris Blades | 12 |
| Optical Design | - |
| Squeeze | - |
| Front Diameter | 95mm |
| Filter Thread | 86mm |
| Focus/Zoom Rod | - |
| Native Mount | PL |
| Data Protocol | - |
| Length | 130mm |
| Weight | 1.3kg |
| Body Telescope | - |
| Body Material | - |
| Focus Drive | Manual |
| Iris Drive | Manual |
| Zoom Drive | n/a |
History
Country of Origin: -
Release Date: -
Launch Price: -
Design Revisions:
Service
Notes
Media
lens/bokkehbokkelux75mmt2.txt · Last modified: 2026/05/07 01:43UTC by Justin Rhoads

