lens:zero_optiknikonai_ai-s55mmt1.3
This is an old revision of the document!
Table of Contents
ZERØ OPTIK Nikon Ai/Ai-S 55mm T1.3
Summary
Tech Specs
| Manufacturer | ZERØ OPTIK |
| Series | Nikon |
| Model | Ai/Ai-S |
| Focal Length | 55mm |
| Max Aperture | T1.3 |
| Min Aperture | - |
| Format | S35, FF, 65mm |
| Image Circle | - |
| Minimum Focus | 1ft |
| Focus Rotation | - |
| Iris Blades | - |
| Optical Design | - |
| Squeeze | - |
| Front Diameter | 95mm |
| Filter Thread | - |
| Focus/Zoom Rod | - |
| Native Mount | PL/LPL/EF |
| Data Protocol | - |
| Length | - |
| Weight | 0.89kg |
| Body Telescope | - |
| Body Material | - |
| Focus Drive | Manual |
| Iris Drive | Manual |
| Zoom Drive | n/a |
History
Country of Origin: USA
Release Date: -
Launch Price: -
Design Revisions:
Service
Cine-Mod
Notes
Media
lens/zero_optiknikonai_ai-s55mmt1.3.1709938059 [.txt].gz · Last modified: 2024-03-08 / 02:47:39 pm PST by J