You are not allowed to view old revisions.
lens:zes15sp
This is an old revision of the document!
Table of Contents
Zeiss Supreme 15mm T1.8
Summary
Tech Specs
| Manufacturer | Zeiss |
| Series | Supreme |
| Model | |
| Focal Length | 15mm |
| Max Aperture | T1.8 |
| Min Aperture | T22 |
| Format | Full Frame |
| Image Circle | 46.3mm |
| Minimum Focus | 14 in. |
| Focus Rotation | |
| Iris Blades | 16 |
| Optical Design | |
| Squeeze | none |
| Front Diameter | 114mm |
| Filter Thread | none |
| Focus/Zoom Rod | none |
| Native Mount | PL, LPL |
| Data Protocol | /i, XD |
| Length | 5.9 in. |
| Weight | 2240 g |
| Body Telescope | none |
| Body Material | Aluminum |
| Focus Drive | Manual |
| Iris Drive | Manual |
| Zoom Drive | n/a |
History
Country of Origin:
Release Date:
Launch Price:
Design Revisions:
Service
Cine-Mod
Notes
Media
lens/zes15sp.1703951960 [.txt].gz · Last modified: 2023-12-30 / 07:59:20 am PST by M