You are not allowed to perform this action
lens:zeisscontax_c_yvario-sonnar70-210mmf_3.5
Table of Contents
ZEISS Contax C/Y Vario-Sonnar 70-210mm f/3.5
Summary
Tech Specs
| Manufacturer | ZEISS |
| Series | Contax C/Y |
| Model | Vario-Sonnar |
| Focal Length | 70-210mm |
| Max Aperture | f/3.5 |
| Min Aperture | - |
| Format | Full Frame |
| Image Circle | - |
| Minimum Focus | 12 in. |
| Focus Rotation | - |
| Iris Blades | - |
| Optical Design | 15 / 12 |
| Squeeze | none |
| Front Diameter | - |
| Filter Thread | 67mm |
| Focus/Zoom Rod | - |
| Native Mount | Contax C/Y |
| Data Protocol | - |
| Length | 7.3 in. |
| Weight | 1134 g |
| Body Telescope | - |
| Body Material | - |
| Focus Drive | Manual |
| Iris Drive | Manual |
| Zoom Drive | - |
History
Country of Origin: -
Release Date: 1978
Launch Price: -
Design Revisions:
Service
Notes
Media
lens/zeisscontax_c_yvario-sonnar70-210mmf_3.5 [.txt] · Last modified: 2026-03-23 / 08:37:54 am PDT by JR
