You are not allowed to view old revisions.
lens:vantage_filmhawkvantage_one_pu25mmt1
This is an old revision of the document!
Table of Contents
Vantage Film Hawk Vantage ONE PU 25mm T1
Summary
Tech Specs
| Manufacturer | Vantage Film |
| Series | Hawk |
| Model | Vantage ONE PU |
| Focal Length | 25mm |
| Max Aperture | T1 |
| Min Aperture | - |
| Format | S35 |
| Image Circle | 32.5mm |
| Minimum Focus | 10 in. |
| Focus Rotation | - |
| Iris Blades | - |
| Optical Design | - |
| Squeeze | none |
| Front Diameter | 110mm |
| Filter Thread | - |
| Focus/Zoom Rod | n/a |
| Native Mount | LPL |
| Data Protocol | none |
| Length | 4.9 in. |
| Weight | 1600 g |
| Body Telescope | none |
| Body Material | Aluminum |
| Focus Drive | Manual |
| Iris Drive | Manual |
| Zoom Drive | n/a |
History
Country of Origin: -
Release Date: -
Launch Price: -
Design Revisions:
Service
Notes
Media
lens/vantage_filmhawkvantage_one_pu25mmt1.1713826769 [.txt].gz · Last modified: 2024-04-22 / 03:59:29 pm PDT by N