You are not allowed to perform this action
lens:tamron17-50mmf_4diiiivxdmodela068
Table of Contents
Tamron 17-50mm f/4 Di III VXD Model A068
(INSERT SINGLE HERO IMAGE HERE - other images below in media section)
Summary
Tech Specs
| Manufacturer | Tamron |
| Series | Di III VXD |
| Model | A068 |
| Focal Length | 17-50mm |
| Max Aperture | f/4 |
| Min Aperture | f/22 |
| Format | Full Frame |
| Image Circle | ⌀ |
| Minimum Focus | 7.5in (wide), 11.8in (tele) |
| Focus Rotation | ° |
| Iris Blades | 9 |
| Optical Design | 15/13 |
| Squeeze | - |
| Front Diameter | - |
| Filter Thread | ⌀67mm |
| Focus/Zoom Rod | - |
| Native Mount | E |
| Data Protocol | - |
| Length | 4.5in |
| Weight | 460g |
| Body Telescope | - |
| Body Material | - |
| Focus Drive | - |
| Iris Drive | - |
| Zoom Drive | - |
History
Country of Origin: -
Release Date: October 19, 2023
Launch Price: -
Design Revisions:
Service
Notes
Media
lens/tamron17-50mmf_4diiiivxdmodela068 [.txt] · Last modified: 2024-07-01 / 11:18:26 am PDT by J