lens:spirit_labscine_prime-50mmt1.5
Table of Contents
Spirit Lab Cine Prime 50mm T1.5
(INSERT SINGLE HERO IMAGE HERE - other images below in media section)
Summary
With an image circle of no less than 52mm, Spirit Lab prime lens can cover all the sensors including ALEXA LF (36.7×25.54mm), RED MONSTRO VV (40.96×21.60mm), Sony Venice 6K (36x24mm) and Canon C700 (38.1*20.1mm). We name the lens series “秀 (Xiu, or Hsiu)”, which means beauty and excellence in Chinese. It is also the transliteration of the English word “show”.
Tech Specs
| Manufacturer | Spirit Lab |
| Series | Cine Prime |
| Model | - |
| Focal Length | 50mm |
| Max Aperture | T1.5 |
| Min Aperture | T16 |
| Format | Full Frame |
| Image Circle | 52mm |
| Minimum Focus | 11.3 in. |
| Focus Rotation | 300 |
| Iris Blades | - |
| Optical Design | - |
| Squeeze | none |
| Front Diameter | 88mm |
| Filter Thread | none |
| Focus/Zoom Rod | n/a |
| Native Mount | E, EF, PL, L, LPL, |
| Data Protocol | none |
| Length | 4.3 in. |
| Weight | 1380 g |
| Body Telescope | none |
| Body Material | Aluminum |
| Focus Drive | Manual |
| Iris Drive | Manual |
| Zoom Drive | n/a |
History
Country of Origin: China
Release Date: -
Launch Price: -
Design Revisions:
Service
Notes
Media
lens/spirit_labscine_prime-50mmt1.5 [.txt] · Last modified: 2026-03-12 / 07:15:08 am PDT by JR
