You are not allowed to perform this action
lens:ps_techniktechnovisionzoom40-77mmt3.2
Table of Contents
PS Technik Technovision Zoom 40-77mm T3.2
Summary
Feel the artistic freedom in image composition with anamorphic zooms: 40-70mm and 70-200mm. These zoom lenses combine the unique cinematic visual characteristics of the TECHNOVISION 1.5X primes with the convenience and variable focal length of zoom lenses. The anamorphic elements are placed in the front to achieve the unique anamorphic bokeh, fascinating lens flares and create a perfect balance of modern and nostalgic character. High contrast and deliberate flares define the lens character.
Tech Specs
| Manufacturer | PS Technik |
| Series | Technovision |
| Model | Zoom |
| Focal Length | 40-77mm |
| Max Aperture | T3.2 |
| Min Aperture | - |
| Format | Full Frame |
| Image Circle | 43.3mm |
| Minimum Focus | 28 in. |
| Focus Rotation | 350 |
| Iris Blades | - |
| Optical Design | - |
| Squeeze | 1.5X |
| Front Diameter | 138mm |
| Filter Thread | none |
| Focus/Zoom Rod | - |
| Native Mount | PL, LPL |
| Data Protocol | n/a |
| Length | 10.4 in. |
| Weight | 3950 g |
| Body Telescope | none |
| Body Material | Aluminum |
| Focus Drive | Manual |
| Iris Drive | Manual |
| Zoom Drive | Manual |
History
Country of Origin: Germany
Release Date: -
Launch Price: -
Design Revisions:
Service
Notes
Media
lens/ps_techniktechnovisionzoom40-77mmt3.2 [.txt] · Last modified: 2024-04-17 / 07:02:20 am PDT by J
