You are not allowed to view old revisions.
lens:mamiyasekor_cn_macro80mmf_4
This is an old revision of the document!
Table of Contents
Mamiya Sekor C N Macro 80mm f/4
Summary
Tech Specs
| Manufacturer | Mamiya |
| Series | Sekor C |
| Model | N Macro |
| Focal Length | 80mm |
| Max Aperture | f/4 |
| Min Aperture | f/22 |
| Format | 645 |
| Image Circle | |
| Minimum Focus | 15 in. |
| Focus Rotation | |
| Iris Blades | 5 |
| Optical Design | 6 / 4 |
| Squeeze | n/a |
| Front Diameter | n/a |
| Filter Thread | 67mm |
| Focus/Zoom Rod | n/a |
| Native Mount | Mamiya 645 |
| Data Protocol | n/a |
| Length | 3 in. |
| Weight | 585g |
| Body Telescope | |
| Body Material | |
| Focus Drive | Manual |
| Iris Drive | Manual |
| Zoom Drive | n/a |
History
Country of Origin: Japan
Release Date:
Launch Price:
Design Revisions:
Service
Cine-Mod
Notes
Media
lens/mamiyasekor_cn_macro80mmf_4.1690336919 [.txt].gz · Last modified: 2023-07-25 / 07:01:59 pm PDT by M