You are not allowed to perform this action
lens:lca19elmaritv1
Table of Contents
“
Leica R Elmarit Ver.1 19mm f/2.8
Summary
Tech Specs
| Manufacturer | Leica |
| Series | R |
| Model | Elmarit Ver.1 |
| Focal Length | 19mm |
| Max Aperture | f/2.8 |
| Min Aperture | f/16 |
| Format | |
| Image Circle | |
| Minimum Focus | 30cm / 11.8 in. |
| Focus Rotation | |
| Iris Blades | |
| Optical Design | 9/7 |
| Squeeze | none |
| Front Diameter | |
| Filter Thread | E82 |
| Focus/Zoom Rod | |
| Native Mount | R |
| Data Protocol | |
| Length | |
| Weight | 815g |
| Body Telescope | |
| Body Material | |
| Focus Drive | Manual |
| Iris Drive | Manual |
| Zoom Drive | n/a |
History
Country of Origin:
Release Date: 1975-1990
Launch Price:
Design Revisions:
Service
Cine-Mod
Notes
==== Media ====”
lens/lca19elmaritv1 [.txt] · Last modified: 2024-01-29 / 08:55:31 am PST by J