You are not allowed to perform this action
lens:gko135genvin
Table of Contents
GeckoCam Genesis G35 Vintage '66 135mm T2.0
Summary
Tech Specs
| Manufacturer | GeckoCam |
| Series | Genesis G35 |
| Model | Vintage '66 |
| Focal Length | 135mm |
| Max Aperture | T2.0 |
| Min Aperture | T22 |
| Format | Full Frame |
| Image Circle | 46.3mm |
| Minimum Focus | 32 in. |
| Focus Rotation | 270 |
| Iris Blades | 14 |
| Optical Design | - |
| Squeeze | none |
| Front Diameter | 95mm |
| Filter Thread | none |
| Focus/Zoom Rod | - |
| Native Mount | PL, LPL |
| Data Protocol | none |
| Length | 4.5 in. |
| Weight | 1400 g |
| Body Telescope | none |
| Body Material | Aluminum |
| Focus Drive | Manual |
| Iris Drive | Manual |
| Zoom Drive | Manual |
History
Country of Origin: Germany
Release Date: 2022
Launch Price: -
Design Revisions:
Service
Notes
Media
lens/gko135genvin [.txt] · Last modified: 2024-02-07 / 10:58:19 am PST by N