lens:can17120servo
This is an old revision of the document!
Table of Contents
Canon Cine-Servo 17-120mm T2.9-3.9
Summary
Tech Specs
| Manufacturer | Canon |
| Series | Cine-Servo |
| Model | - |
| Focal Length | 17-120mm |
| Max Aperture | T2.9-3.9 |
| Min Aperture | T22 |
| Format | Super 35 |
| Image Circle | 44mm |
| Minimum Focus | 33 in. |
| Focus Rotation | - |
| Iris Blades | 11 |
| Optical Design | - |
| Squeeze | none |
| Front Diameter | 114mm |
| Filter Thread | 112mm |
| Focus/Zoom Rod | none |
| Native Mount | PL, EF |
| Data Protocol | Cooke /i, Canon EOS |
| Length | 10 in. |
| Weight | 2903g |
| Body Telescope | none |
| Body Material | Aluminum |
| Focus Drive | Manual |
| Iris Drive | Manual |
| Zoom Drive | Manual |
History
Country of Origin: Japan
Release Date: 2014
Launch Price:
Design Revisions:
Service
Notes
Media
lens/can17120servo.1709675179 [.txt].gz · Last modified: 2024-03-05 / 01:46:19 pm PST by L