You are not allowed to perform this action
lens:zeisscontax_c_yc_makro-planar60mmf_2.8
Table of Contents
ZEISS Contax C/Y C Makro-Planar 60mm f/2.8
Summary
The Makro-Planar 60mm C has the same optical formula as the Makro-Planar 60mm, but is packed in a more compact barrel and provides for a maximum magnification of only 1:2 (instead of 1:1 for the Makro-Planar 60mm).
Tech Specs
| Manufacturer | ZEISS |
| Series | Contax C/Y |
| Model | C Makro-Planar |
| Focal Length | 60mm |
| Max Aperture | f/2.8 |
| Min Aperture | - |
| Format | Full Frame |
| Image Circle | - |
| Minimum Focus | 11 in. |
| Focus Rotation | - |
| Iris Blades | - |
| Optical Design | 6 / 4 |
| Squeeze | none |
| Front Diameter | - |
| Filter Thread | 55mm |
| Focus/Zoom Rod | - |
| Native Mount | Contax C/Y |
| Data Protocol | - |
| Length | 2.0 in. |
| Weight | 272 g |
| Body Telescope | - |
| Body Material | - |
| Focus Drive | Manual |
| Iris Drive | Manual |
| Zoom Drive | - |
History
Country of Origin: -
Release Date: 1975
Launch Price: -
Design Revisions:
Service
Notes
Media
lens/zeisscontax_c_yc_makro-planar60mmf_2.8 [.txt] · Last modified: 2026-03-23 / 08:25:38 am PDT by JR
