You are not allowed to view old revisions.
lens:zes55otusze
This is an old revision of the document!
Table of Contents
Zeiss ZE Otus Apo Distagon 55mm f/1.4
(INSERT SINGLE HERO IMAGE HERE - other images below in media section)
Summary
Tech Specs
| Manufacturer | Zeiss |
| Series | ZE |
| Model | Otus Apo Distagon |
| Focal Length | 55mm |
| Max Aperture | f/1.4 |
| Min Aperture | f/16 |
| Format | Full Frame |
| Image Circle | 43mm |
| Minimum Focus | 19.8 in. |
| Focus Rotation | 248 |
| Iris Blades | 9 |
| Optical Design | 12/10 |
| Squeeze | none |
| Front Diameter | 92mm |
| Filter Thread | 77mm |
| Focus/Zoom Rod | none |
| Native Mount | EF |
| Data Protocol | - |
| Length | 5.0 in. |
| Weight | 1030 g |
| Body Telescope | none |
| Body Material | Aluminum |
| Focus Drive | Manual |
| Iris Drive | Manual |
| Zoom Drive | n/a |
History
Country of Origin: Germany
Release Date: -
Launch Price: -
Design Revisions:
Service
Cine-Mod
Notes
Media
lens/zes55otusze.1715985349 [.txt].gz · Last modified: 2024-05-17 / 03:35:49 pm PDT by L