You are not allowed to view old revisions.
lens:ultranon35mm
This is an old revision of the document!
Table of Contents
Leonetti Ultranon 35mm T1.4
Summary
15 sets ever built by master designer Kenji Suematsu, the Leonetti Ultranon Primes were commissioned in 1979 by Frank M. Leonetti, owner of Leonetti Cine Rentals and father of Matthew Leonetti, ASC, and John Leonetti, ASC as a piece of proprietary equipment. These Ultranons primes are the only known active set in circulation. This set of ultra-rare unicorn vintage lenses were built with optical elements from Cooke Speed Panchro Series-3, Thoriated Canon FD Aspherical, and Zeiss Contax, mixed & matched for a balanced and consistent look across the focal lengths.
Tech Specs
| Manufacturer | Ultranon |
| Series | prime |
| Model | - |
| Focal Length | 35mm |
| Max Aperture | T1.4 |
| Min Aperture | - |
| Format | - |
| Image Circle | ⌀ |
| Minimum Focus | 11in |
| Focus Rotation | ° |
| Iris Blades | - |
| Optical Design | - |
| Squeeze | - |
| Front Diameter | 95mm |
| Filter Thread | - |
| Focus/Zoom Rod | - |
| Native Mount | E, LPL, RF |
| Data Protocol | - |
| Length | - |
| Weight | - |
| Body Telescope | - |
| Body Material | - |
| Focus Drive | - |
| Iris Drive | - |
| Zoom Drive | - |
History
Country of Origin: -
Release Date: -
Launch Price: -
Design Revisions:
Service
Notes
Media
lens/ultranon35mm.1714503442 [.txt].gz · Last modified: 2024-04-30 / 11:57:22 am PDT by L