You are not allowed to view old revisions.
lens:pnv24slant
This is an old revision of the document!
Table of Contents
Panavision Slant Focus 24mm T3.5
Summary
These lenses allow tilting of the focus plane in any direction before or during shooting, with no change in perspective. The effect is similar to a split diopter but with continuous variable power and no line to hide.
Tech Specs
| Manufacturer | Panavision |
| Series | Spherical |
| Model | Slant Focus |
| Focal Length | 24mm |
| Max Aperture | T3.5 |
| Min Aperture | - |
| Format | - |
| Image Circle | - |
| Minimum Focus | 12in |
| Focus Rotation | - |
| Iris Blades | - |
| Optical Design | - |
| Squeeze | - |
| Front Diameter | 4.25in |
| Filter Thread | - |
| Focus/Zoom Rod | - |
| Native Mount | - |
| Data Protocol | - |
| Length | 3.88in |
| Weight | 2.6lbs |
| Body Telescope | - |
| Body Material | - |
| Focus Drive | - |
| Iris Drive | - |
| Zoom Drive | - |
History
Country of Origin:
Release Date:
Launch Price:
Design Revisions:
Service
Notes
Media
lens/pnv24slant.1713300024 [.txt].gz · Last modified: 2024-04-16 / 01:40:24 pm PDT by J