You are not allowed to view old revisions.
lens:pnv100super70
This is an old revision of the document!
Table of Contents
Panavision Super 70 100mm T2.5
Summary
Super Panavision 70 lenses are true vintage optics. The lenses deliver more radiant flaring characteristics than their modern counterparts, with smooth texture, distinct focus roll-off, and low contrast. The uniquely contoured bokeh makes the lenses particularly identifiable.
Tech Specs
| Manufacturer | Panavision |
| Series | Large Format Spherical |
| Model | Super 70 |
| Focal Length | 100mm |
| Max Aperture | T2.5 |
| Min Aperture | - |
| Format | Large Format |
| Image Circle | - |
| Minimum Focus | 39in |
| Focus Rotation | - |
| Iris Blades | - |
| Optical Design | - |
| Squeeze | - |
| Front Diameter | 2.76in |
| Filter Thread | - |
| Focus/Zoom Rod | - |
| Native Mount | - |
| Data Protocol | - |
| Length | - |
| Weight | - |
| Body Telescope | - |
| Body Material | - |
| Focus Drive | - |
| Iris Drive | - |
| Zoom Drive | - |
History
Country of Origin:
Release Date:
Launch Price:
Design Revisions:
Service
Notes
Media
lens/pnv100super70.1712354083 [.txt].gz · Last modified: 2024-04-05 / 02:54:43 pm PDT by J