You are not allowed to view old revisions.
lens:can1880servo
This is an old revision of the document!
Table of Contents
Canon 18-80mm T4.4 Compact-Servo
(INSERT SINGLE HERO IMAGE HERE - other images below in media section)
Features
Tech Specs
| Focal Length | 18-80mm |
| Max Aperture | T4.4 |
| Min Aperture | T22 |
| Image Format | Super 35 |
| Minimum Focus | 1'8“ |
| Iris Blades | 9 |
| Optical Design | - |
| Squeeze | - |
| Front Diameter | 85mm |
| Filter Thread | 77mm |
| Native Mount | Canon EF |
| Data Protocol | Canon EOS |
| Length | 7.1” |
| Weight | 2.6 lbs. |
| Body Telescope | n/a |
| Body Material | Plastic |
| Focus Drive | Manual and Servo |
| Iris Drive | Manual and Servo |
| Zoom Drive | Manual and Servo |
History
Release Date: April 2016
Design Revisions:
Service/Mods
Notes
Media
lens/can1880servo.1629657998 [.txt].gz · Last modified: 2021-08-22 / 11:46:38 am PDT by M