| Manufacturer | ZEISS |
| Series | Contax C/Y |
| Model | Distagon |
| Focal Length | 35mm |
| Max Aperture | f/1.4 |
| Min Aperture | - |
| Format | Full Frame |
| Image Circle | - |
| Minimum Focus | 12 in. |
| Focus Rotation | - |
| Iris Blades | - |
| Optical Design | 9 / 8 |
| Squeeze | none |
| Front Diameter | - |
| Filter Thread | 67mm |
| Focus/Zoom Rod | - |
| Native Mount | Contax C/Y |
| Data Protocol | - |
| Length | 3.0 in. |
| Weight | 590 g |
| Body Telescope | - |
| Body Material | - |
| Focus Drive | Manual |
| Iris Drive | Manual |
| Zoom Drive | - |
Country of Origin: -
Release Date: 1975
Launch Price: -
Design Revisions:
This section restricted to Duclos Staff users.
Service Manual: Disassembly/Re-assembly
Full CLA: 4-6 hrs.
Enter relevant notes here
CAUTION: Addressing a loose front housing requires removal of floating group, thus disturbing collimation, so quote accordingly.
Adj. iris when uneven: 1 hr.
rubbing against brass click plate internally. bend away from iris linkage
Re-collimate: 2 hrs
has floating element. unscrew FER to reveal floating element lock ring. adjust and secure to improve image.
Field off: 2 hrs.
has floating element. unscrew FER to reveal floating element lock ring. adjust and secure to improve image.
T+S front housing/optics: 2 hrs.
Remove FER and floating optical grp to T+S screws and/or LR
…end of Staff section
Centering is adjusted by rotating group 2, behind the floating group.