Feel the artistic freedom in image composition with anamorphic zooms: 40-70mm and 70-200mm. These zoom lenses combine the unique cinematic visual characteristics of the TECHNOVISION 1.5X primes with the convenience and variable focal length of zoom lenses. The anamorphic elements are placed in the front to achieve the unique anamorphic bokeh, fascinating lens flares and create a perfect balance of modern and nostalgic character. High contrast and deliberate flares define the lens character.
| Manufacturer | PS Technik |
| Series | Technovision |
| Model | Zoom |
| Focal Length | 40-77mm |
| Max Aperture | T3.2 |
| Min Aperture | - |
| Format | Full Frame |
| Image Circle | 43.3mm |
| Minimum Focus | 28 in. |
| Focus Rotation | 350 |
| Iris Blades | - |
| Optical Design | - |
| Squeeze | 1.5X |
| Front Diameter | 138mm |
| Filter Thread | none |
| Focus/Zoom Rod | - |
| Native Mount | PL, LPL |
| Data Protocol | n/a |
| Length | 10.4 in. |
| Weight | 3950 g |
| Body Telescope | none |
| Body Material | Aluminum |
| Focus Drive | Manual |
| Iris Drive | Manual |
| Zoom Drive | Manual |
Country of Origin: Germany
Release Date: -
Launch Price: -
Design Revisions:
This section restricted to Duclos Staff users.
Service Manual: (Insert link to manual here)
Full CLA: #hrs.
Enter relevant notes here
…end of Staff section