(INSERT SINGLE HERO IMAGE HERE - other images below in media section)
Available in 20mm, 24mm, and 35mm focal lengths, Panavision’s high-performance Array Lenses provide a clean, rectilinear, neutral solution ideal for capturing background plates. Each focal length is precision-matched and calibrated specifically for use with Panavision’s camera array solutions, which are available in Large Camera Array, Medium Camera Array, and Small Camera Array baseplate configurations.
| Manufacturer | Panavision |
| Series | Prime |
| Model | Array |
| Focal Length | 35mm |
| Max Aperture | T1.5 |
| Min Aperture | - |
| Format | Large Format |
| Image Circle | - |
| Minimum Focus | 12in |
| Focus Rotation | ° |
| Iris Blades | - |
| Optical Design | - |
| Squeeze | - |
| Front Diameter | 4.44in |
| Filter Thread | - |
| Focus/Zoom Rod | - |
| Native Mount | - |
| Data Protocol | - |
| Length | 4.5in |
| Weight | 2.3lbs |
| Body Telescope | - |
| Body Material | - |
| Focus Drive | - |
| Iris Drive | - |
| Zoom Drive | - |
Country of Origin:
Release Date:
Launch Price:
Design Revisions:
This section restricted to Duclos Staff users.
Service Manual: (Insert link to manual here)
Full CLA: TBD hrs.
…end of Staff section