| Manufacturer | Minolta |
| Series | Rokkor |
| Model | - |
| Focal Length | 53mm |
| Max Aperture | f/2 |
| Min Aperture | f/16 |
| Format | - |
| Image Circle | - |
| Minimum Focus | 1ft 8in |
| Focus Rotation | - |
| Iris Blades | 6 |
| Optical Design | 6/5 |
| Squeeze | - |
| Front Diameter | - |
| Filter Thread | 52mm |
| Focus/Zoom Rod | - |
| Native Mount | SR |
| Data Protocol | - |
| Length | - |
| Weight | 192g |
| Body Telescope | - |
| Body Material | - |
| Focus Drive | - |
| Iris Drive | - |
| Zoom Drive | - |
Country of Origin: -
Release Date: -
Launch Price: -
Design Revisions:
This section restricted to Duclos Staff users.
Service Manual: Disassembly/Re-assembly
Full CLA: #hrs.
Enter relevant notes here
De-click Iris: $50-4 hrs
If lens is in EF mount, de-clicking is easy but iris will drift. to prevent drift, a full dis-assembly is required to access the iris section through the front. Any other mount is potentially only $50 to de-click, TBD. See dis-assembly guide for details.
…end of Staff section