(insert image here)
| Focal Length | 90mm |
| Max Aperture | f/2.0 |
| Min Aperture | f/16 |
| Image Format | Full Frame |
| Minimum Focus | 2.5'/0.7m |
| Iris Blades | 8 |
| Optical Design | |
| Squeeze | None |
| Front Diameter | 2.754“ (hood) |
| Filter Thread | 55mm |
| Native Mount | Leica R |
| Data Protocol | |
| Length | |
| Weight | |
| Body Telescope | |
| Body Material | Aluminum |
| Focus Drive | Manual |
| Iris Drive | Manual |
| Zoom Drive | N/A |
This section restricted to Duclos Staff users.
This section only visible to STAFF level users.
Service Manual: (Insert link to manual here)
| Service | Hours | Service Notes |
|---|---|---|
| CLA | - |
Special Service Notes:
Cine-Mod Notes
Focus Gear ID: 2.715”
Zoom Gear ID:
Iris Gear ID: 2.635“
De-click Y/N:
Additional Notes:
…end of Staff section