“
| Manufacturer | Leica |
| Series | R |
| Model | Elmarit |
| Focal Length | 24mm |
| Max Aperture | f/2.8 |
| Min Aperture | f/22 |
| Format | |
| Image Circle | |
| Minimum Focus | 30cm / 11.81 in. |
| Focus Rotation | |
| Iris Blades | |
| Optical Design | 9/7 |
| Squeeze | none |
| Front Diameter | |
| Filter Thread | Series 8 |
| Focus/Zoom Rod | |
| Native Mount | R |
| Data Protocol | |
| Length | 48.5mm |
| Weight | 420g |
| Body Telescope | |
| Body Material | |
| Focus Drive | Manual |
| Iris Drive | Manual |
| Zoom Drive | n/a |
Country of Origin:
Release Date: 1974-2006
Launch Price:
Design Revisions:
This section restricted to Duclos Staff users.
Service Manual: (Insert link to manual here)
Full CLA: #hrs.
Enter relevant notes here
…end of Staff section
This section restricted to Duclos Staff users.
Focus Ring O.D.:
Zoom Ring O.D.:
Iris Ring O.D.:
De-click Y/N:
Additional Notes:
…end of Staff section
==== Media ====”