| Focal Length | 15mm |
| Max Aperture | f/3.5 |
| Min Aperture | f/22 |
| Image Format | Full Frame |
| Minimum Focus | 6.3“ |
| Iris Blades | - |
| Optical Design | 13 elements, 12 groups |
| Squeeze | None |
| Front Diameter | - |
| Filter Thread | None |
| Native Mount | Leica R |
| Data Protocol | Leica ROM |
| Length | 92.5mm |
| Weight | 910g |
| Body Telescope | - |
| Body Material | Aluminum |
| Focus Drive | Manual |
| Iris Drive | Manual |
| Zoom Drive | N/A |
Release Date: 1980
Design Revisions: Revised with ROM style mount around 1997. No optical changes.
This section restricted to Duclos Staff users.
This section only visible to STAFF level users.
Service Manual: Click Here
Focus Gear ID:
Zoom Gear ID:
Iris Gear ID:
De-click Y/N:
Iris Coupling Notes:
Additional Notes:
…end of Staff section