The Canon CN-E line of primes lenses was first introduced as part of their Cinema EOS product line in 2012, initially with the 14mm, 24mm, 50mm, 85mm, and 135mm with the 20mm and 35mm being added later on. The CN-E primes are fixed focal length lenses that inherit their optical design from the popular L series still-photo prime lenses from Canon. The CN-E primes are only available natively in Canon EF mount but can be converted by Duclos Lenses in Los Angeles, CA.
| Manufacturer | Canon |
| Series | CN-E |
| Model | - |
| Focal Length | 35mm |
| Max Aperture | T1.5 |
| Min Aperture | T22 |
| Format | Full Frame |
| Image Circle | 43.3mm |
| Minimum Focus | 12 in. |
| Focus Rotation | 300 |
| Iris Blades | 11 |
| Optical Design | - |
| Squeeze | none |
| Front Diameter | 114mm |
| Filter Thread | 105mm |
| Native Mount | EF (see notes) |
| Data Protocol | Canon Eos |
| Length | 4 in. |
| Weight | 1179g |
| Body Telescope | none |
| Body Material | Aluminum |
| Focus Drive | Manual |
| Iris Drive | Manual |
| Zoom Drive | - |
Country of Origin: Japan
Release Date: 2013
Launch Price: $3,950
Design Revisions:
This section restricted to Duclos Staff users.
Service Manual: Disassembly/Re-assembly
Full CLA: 6-7 hrs.
Enter relevant notes here.
Minor adjustments: 2-3 hrs.
Enter relevant notes here.
Focus end-play: 3-5 hrs.
Focus is generally held in with wave washer between delrin rings. Add custom teflon shims to reduce end play.
Clean/Align optics only: 3-5 hrs.
Centering is a combo of front group and group 2. Once the front group is out remove plastic cover from group 2 to expose 3x phillips holding group into follower housing. Once screws are loose you can eyeball adjust centering here or reload front group and have access to the side of group 2 through the additional through holes on main body next to the follower through holes to adjust centering on the projector or vertical collimator. On the projector if the lens is flaring down push group 2 up to correct for it. .
PL Mount Conversion available exclusively from Duclos Lenses. https://www.ducloslenses.com/pages/cne-pl
RUSH Fee: add 25% of 6 hours to total for expedited installation
See Dis-assmebly guide for specific clearance tests
…end of Staff section
PL Mount Conversion available exclusively from Duclos Lenses. https://www.ducloslenses.com/pages/cne-pl