Accompanying and matching ARRI Signature Primes, the four new Signature Zoom lenses render the most natural and beautiful images ever seen from a cine zoom. Designed for any large-format or Super 35 camera, they are uniformly fast at T2.8 and offer an unrivaled focal length range.
| Manufacturer | ARRI |
| Series | Signature |
| Model | Zoom |
| Focal Length | 45-135mm |
| Max Aperture | T2.8 |
| Min Aperture | T22 |
| Format | Large Format |
| Image Circle | - |
| Minimum Focus | 25.83in |
| Focus Rotation | - |
| Iris Blades | - |
| Optical Design | - |
| Squeeze | none |
| Front Diameter | 114mm |
| Filter Thread | - |
| Focus/Zoom Rod | - |
| Native Mount | LPL |
| Data Protocol | LDS |
| Length | 11.81in |
| Weight | 3.6kg |
| Body Telescope | none |
| Body Material | magnesium |
| Focus Drive | manual |
| Iris Drive | manual |
| Zoom Drive | manual |
Country of Origin: -
Release Date: -
Launch Price: -
Design Revisions:
This section restricted to Duclos Staff users.
Known Issues:
1. Centering is difficult at best. optics are glues in at initial assembly and require extensive disassembly to access and adjust. Avoid centering adjustments when possible unless it is significant. (see dis-assembly guide for details)\\
Service Manual: Disassembly/Re-assembly
Full CLA: #hrs.
Enter relevant notes here
Centering: # hrs.
Difficult. Avoid when possible. See known issues above. Quote high if needed. See: 24-75mm Centering Guide
Tracking: 1 hr.
See: 24-75mm Tracking Guide
…end of Staff section