| Manufacturer | Angenieux |
| Series | Optimo |
| Model | |
| Focal Length | 19.5-94mm |
| Max Aperture | T2.6 |
| Min Aperture | T22 |
| Format | Super 35 |
| Image Circle | 31.4mm |
| Minimum Focus | 24.5 in. |
| Focus Rotation | 329 |
| Iris Blades | 6 |
| Optical Design | |
| Squeeze | none |
| Front Diameter | 136mm |
| Filter Thread | none |
| Focus/Zoom Rod | |
| Native Mount | PL |
| Data Protocol | none |
| Length | 13.2 in. |
| Weight | 5600 g |
| Body Telescope | none |
| Body Material | Aluminum |
| Focus Drive | Manual |
| Iris Drive | Manual |
| Zoom Drive | Manual |
Country of Origin: France
Release Date:
Launch Price:
Design Revisions:
This section restricted to Duclos Staff users.
Service Manual: (Insert link to manual here)
Full CLA: #hrs.
Enter relevant notes here
…end of Staff section
This section restricted to Duclos Staff users.
Focus Ring O.D.:
Zoom Ring O.D.:
Iris Ring O.D.:
De-click Y/N:
Additional Notes:
…end of Staff section