It was 183 years ago when a man named Joseph Petzval transformed the art of photography forever. Inventing the world's first portrait lens. his innovative wide-aperture design enabled photographers to properly expose a single frame of film in 30 seconds rather than 10 minutes. This single optical advancement would lay the foundation for modern photography as we know it. A collaboration between Ancient Optics and Lomography has brought Petzval's legacy to the world of cinematography.
| Manufacturer | Ancient Optics |
| Series | Prime |
| Model | Lomography Petzvalux |
| Focal Length | 27mm |
| Max Aperture | T1.9 |
| Min Aperture | T16 |
| Format | Full Frame |
| Image Circle | ⌀ |
| Minimum Focus | 12in |
| Focus Rotation | 330° |
| Iris Blades | 15 |
| Optical Design | - |
| Squeeze | - |
| Front Diameter | 136mm |
| Filter Thread | - |
| Focus/Zoom Rod | - |
| Native Mount | LPL |
| Data Protocol | - |
| Length | - |
| Weight | 1.8kg |
| Body Telescope | - |
| Body Material | - |
| Focus Drive | Manual |
| Iris Drive | Manual |
| Zoom Drive | n/a |
Country of Origin: -
Release Date: -
Launch Price: -
Design Revisions:
This section restricted to Duclos Staff users.
Service Manual: (Insert link to manual here)
Full CLA: #hrs.
Enter relevant notes here
…end of Staff section