=====Leica R APO-Telyt Module 400mm f/4 =====
{{ :lens:400mmf4apo-telyt-r-module.jpg?direct&400|}}
==== Summary ====
==== Tech Specs ====
| Manufacturer |Leica|
| Series |R|
| Model |APO-Telyt Module|
| Focal Length |400mm|
| Max Aperture |f/4|
| Min Aperture |f/22|
| Format |-|
| Image Circle |-|
| Minimum Focus |2.15m / 7 ft.|
| Focus Rotation |-|
| Iris Blades |-|
| Optical Design |9/7|
| Squeeze |none|
| Front Diameter |-|
| Filter Thread |Series 6|
| Focus/Zoom Rod |-|
| Native Mount |R|
| Data Protocol |-|
| Length |314mm|
| Weight |3860g|
| Body Telescope |-|
| Body Material |-|
| Focus Drive |Manual|
| Iris Drive |Manual|
| Zoom Drive |n/a|
==== History ====
Country of Origin: - \\
Release Date: 1996-2009 \\
Launch Price: - \\
Design Revisions:\\
==== Service ====
Service Manual: (Insert link to manual here) \\
\\
Full CLA: **#hrs.**\\
Enter relevant notes here\\
Coupling: **$50** (unless additional dis-assembly is needed)\\
see [[staff:servicedb:Leica-RCouplingGuide|Leica-R Non-destructive Iris Coupling Guide]] for non-destructive and reversible procedure.\\
==== Cine-Mod ====
Focus Ring O.D.: -\\
Zoom Ring O.D.: -\\
Iris Ring O.D.: -\\
De-click Y/N: -\\
Iris Coupling: TBD **$50**\\
see [[staff:servicedb:Leica-RCouplingGuide|Leica-R Non-destructive Iris Coupling Guide]] for non-destructive and reversible procedure. \\
Additional Notes: \\
==== Notes ====
==== Media ====
https://lens-db.com/system/leica-r/full-list/