"=====Leica R Super-Angulon 21mm f/4 =====
==== Summary ====
==== Tech Specs ====
| Manufacturer |Leica|
| Series |R|
| Model |Super-Angulon|
| Focal Length |21mm|
| Max Aperture |f/4|
| Min Aperture |f/22|
| Format ||
| Image Circle ||
| Minimum Focus |20cm / 7.87in.|
| Focus Rotation ||
| Iris Blades |4|
| Optical Design |10/8|
| Squeeze |none|
| Front Diameter ||
| Filter Thread |Series 8.5|
| Focus/Zoom Rod ||
| Native Mount |R|
| Data Protocol ||
| Length |43.5mm|
| Weight |420g|
| Body Telescope ||
| Body Material ||
| Focus Drive |Manual|
| Iris Drive |Manual|
| Zoom Drive |n/a|
==== History ====
Country of Origin: \\
Release Date: 1978-1994 \\
Launch Price: \\
Design Revisions:\\
==== Service ====
Service Manual: (Insert link to manual here) \\
\\
Full CLA: **#hrs.**\\
Enter relevant notes here\\
==== Cine-Mod ====
Focus Ring O.D.: \\
Zoom Ring O.D.: \\
Iris Ring O.D.: \\
De-click Y/N: \\
Additional Notes: \\
==== Notes ====
==== Media ===="