"=====Leica R Elmarit Ver.1 19mm f/2.8 =====
==== Summary ====
==== Tech Specs ====
| Manufacturer |Leica|
| Series |R|
| Model |Elmarit Ver.1|
| Focal Length |19mm|
| Max Aperture |f/2.8|
| Min Aperture |f/16|
| Format ||
| Image Circle ||
| Minimum Focus |30cm / 11.8 in.|
| Focus Rotation ||
| Iris Blades ||
| Optical Design |9/7|
| Squeeze |none|
| Front Diameter ||
| Filter Thread |E82|
| Focus/Zoom Rod ||
| Native Mount |R|
| Data Protocol ||
| Length ||
| Weight |815g|
| Body Telescope ||
| Body Material ||
| Focus Drive |Manual|
| Iris Drive |Manual|
| Zoom Drive |n/a|
==== History ====
Country of Origin: \\
Release Date: 1975-1990 \\
Launch Price: \\
Design Revisions:\\
==== Service ====
Service Manual: (Insert link to manual here) \\
\\
Full CLA: **#hrs.**\\
Enter relevant notes here\\
==== Cine-Mod ====
Focus Ring O.D.: \\
Zoom Ring O.D.: \\
Iris Ring O.D.: \\
De-click Y/N: \\
Additional Notes: \\
==== Notes ====
==== Media ===="